Návrat paralympionikov zo ZPH v Turíne
22.03.2006
21.marca sa zo Zimných paralympijských hier vrátila 41 členná slovenská výprava. Ich účasť na paralympiáde bola doposiaľ najúspešnejšia v histórii. Z celkového počtu štyridsiatich krajín sa umiestnili na 13. mieste a to vďaka jednej striebornej a jednej bronzovej medaile. Tú prvú vybojoval Radomír Dudáš v super G a druhú Iveta Chlebáková v zjazdovom lyžovaní.
IX. zimné paralympijské hry - 10 deň ZPH v Turíne
19.03.2006
Slovensko bez zlata, na 13. mieste v medailovom poradí V záverečný deň IX. zimných paralympijských hier skompletizovalo Slovensko zbierku smoliarskych štvrtých miest. Popri striebre Radomíra Dudáša v super G a bronze Ivety Chlebákovej v zjazde, slovenskí paralympionici obsadili šesťkrát štvrté miesta! Najúspešnejší člen výpravy Dudáš zostal tri razy za stupňom víťazov – vrátane nedeľňajšieho slalomu, v ktorom obhajoval striebro zo Salt Lake City. V historickej tabuľke najúspešnejších zimných paralympionikov sa Košičan zaradil na tretie miesto za Mištinu a Kopčíka.
Umiestenia Slovákov na IX. ZPH v Turíne - 19. marca 2006
19.03.2006
PRAGELATO – zrakovo postihnutí - beh na 20 km: Marián Baláž (navádzač Michal Jurčo) - pre chorobu neštartoval. SESTRIERE – slalom, telesne postihnutí – sediaci muži (48): 17. Martin Krivoš (LW 12 – 2), Peter Šútor (LW 12 – 1) – vypadol v 2. kole. Zrakovo postihnutí muži: 4. Radomír Dudáš (B 2) – Maroš Hudík, 5. Norbert Holík (B 3) – Martin Pavlák, 6. Daniel Cintula (B 2) – Michal Červeň, 8. Miroslav Haraus (B 2) – Miroslav Buľovský, Jakub Krako (B 3) – Juraj Medera – vypadli v 2. kole. Medailové poradie: 1. Rusko 13 – 13 – 7, 2. Nemecko 8 – 5 – 5, 3. Ukrajina 7 – 9 – 9, 4. Francúzsko 7 – 2 – 6, 5. USA 7 – 2 - 3, 6. Kanada 5 – 3 – 5,... 13. Slovensko 0 – 1 - 1.
Umiestenia Slovákov na IX. ZPH v Turíne - 18. marca 2006
18.03.2006
PRAGELATO – beh na 15 km – telesne postihnutí – sediaci (29 pretekárov): 14. Vladimír Gajdičiar (LW12). SESTRIERE – slalom, telesne postihnutí – stojaci, muži (63): 7. Martin France (LW 9 – 1), Róbert Ďurčan (LW 6/8 – 2) – po 1. kole 26., v 2. kole vypadol, ženy (21): 5. Iveta Chlebáková, 7. Petra Smaržová (obe LW 6/8 – 2), 14. Slávka Janasová (LW 9 – 2).
IX. zimné paralympijské hry - 9 deň ZPH v Turíne
18.03.2006
V slalome zatiaľ bez medaily
UMIESTENIA SLOVÁKOV 17. MARCA 2006
17.03.2006
SESTRIERE – alpské lyžovanie, obrovský slalom, zrakovo postihnutí muži (14 pretekárov): 4. Radomír Dudáš (B 2) – navádzač Maroš Hudík, 5. Norbert Holík (B 3) – Martin Pavlák, 7. Miroslav Haraus (B 2) – Miroslav Búľovský, 9. Daniel Cintula (B 2) – Michal Červeň, 11. Marek Kubačka (B1) – Jozef Cirbus, telesne postihnutí muži – sediaci (57): 28. Martin Krivoš (LW 12 – 2), 35. Peter Šútor (LW 12 – 1).
IX. zimné paralympijské hry - 8 deň ZPH v Turíne
17.03.2006
Dudáš opäť štvrtý

1924 - Chamonix
Dátum: 25. januára – 5. februára
Počet krajín: 16
Počet športovcov: 256
Počet športov: 5
Počet disciplín: 14
Počet slovenských športovcov: 0
Medailové poradie krajín: Nórsko 4-7-6, Fínsko 4-3-3, Rakúsko 2-1-0
Najúspešnejší jednotlivec: Clas Thunberg (Fínsko – rýchlokorčuľovanie) 3-1-1

 

1928 - St. Moritz
Dátum: 11. – 19. februára
Počet krajín: 25
Počet športovcov: 464
Počet športov: 6
Počet disciplín: 6
Počet slovenských športovcov: 0
Medailové poradie krajín: Nórsko 6-4-5, USA 2-2-2, Švédsko 2-2-1
Najúspešnejší jednotlivec: Johan Gröttumsbraaten (Nórsko – lyžovanie), Clas Thunberg (Fínsko – rýchlokorčuľovanie) 2-0-0

 

1932 - Lake Placid
Dátum: 4. – 15. februára
Počet krajín: 17
Počet športovcov: 252
Počet športov: 5
Počet disciplín: 17
Počet slovenských športovcov: 0
Medailové poradie krajín: USA 6-4-2, Nórsko 3-4-3, Švédsko 1-2-0
Najúspešnejší jednotlivec: John Shea (USA – rýchlokorčuľovanie), Irving Jaffee (USA rýchlokorčuľovanie) 2-0-0

 

1936 - Garmisch - Parten Kirchen
Dátum: 6. – 16. februára
Počet krajín: 28
Počet športovcov: 668
Počet športov: 6
Počet disciplín: 16
Počet slovenských športovcov: 2
Medailové poradie krajín: Nórsko 7-5-3, Nemecko 3-3-0, Švédsko 2-2-3
Najúspešnejší jednotlivec: Ivar Ballangrud (Nórsko – rýchlokorčuľovanie) 3-1-0

 

1948 - St. Moritz
Dátum: 30. januára – 8. februára
Počet krajín: 28
Počet športovcov: 669
Počet športov: 7
Počet disciplín: 22
Počet slovenských športovcov: 4
Medailové poradie krajín: Nórsko 4-3-3, Švédsko 4-3-3, Švajčiarsko 3-4-3
Najúspešnejší jednotlivec: Henri Oreiller (Francúzsko – lyžovanie) 2-0-1

 

1952 - Oslo
Dátum: 14. – 25. februára
Počet krajín: 30
Počet športovcov: 694
Počet športov: 6
Počet disciplín: 22
Počet slovenských športovcov: 2
Medailové poradie krajín: Nórsko 7-3-6, USA 4-6-1, Fínsko 3-4-2
Najúspešnejší jednotlivec: Hjalmar Andersen (Nórsko – rýchlokorčuľovanie) 3-0-0

 

1956 - Cortina d´Ampezzo
Dátum: 26. januára – 5. februára
Počet krajín: 32
Počet športovcov: 820
Počet športov: 6
Počet disciplín: 24
Počet slovenských športovcov: 3
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 7-3-6. Rakúsko 4-3-4, Fínsko 3-3-1
Najúspešnejší jednotlivec: Toni Sailer (Rakúsko – lyžovanie) 3-0-0

 

1960 - Squaw Valley
Dátum: 18. – 28. februára
Počet krajín: 30
Počet športovcov: 665
Počet športov: 6
Počet disciplín: 27
Počet slovenských športovcov: 4
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 7-5-9, Nemecko 4-3-1, USA 3-4-3
Najúspešnejší jednotlivec: Lídija Skoblikovová (Sovietsky zväz – rýchlokorčuľovanie), Jevgenij Grišin (Sovietsky zväz – rýchlokorčuľovanie) 2-0-0

 

1964 - Innsbruck
Dátum: 29. januára – 9. februára
Počet krajín: 36
Počet športovcov: 1091
Počet športov: 8
Počet disciplín: 34
Počet slovenských športovcov: 10
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 11-8-6, Rakúsko 4-5-3, Nórsko 3-6-6
Najúspešnejší jednotlivec: Lídija Skoblikovová (Sovietsky zväz – rýchlokorčuľovanie) 4-0-0

 

1968 - Grenoble
Dátum: 6. – 18. februára
Počet krajín: 37
Počet športovcov: 1158
Počet športov: 8
Počet disciplín: 35
Počet slovenských športovcov: 7
Medailové poradie krajín: Nórsko 6-6-2, Sovietsky zväz 5-5-3, Francúzsko 4-3-2
Najúspešnejší jednotlivec: Jean-Claude Killy (Francúzsko – lyžovanie) 3-0-0

 

1972 - Sapporo
Dátum: 3. – 13. februára
Počet krajín: 35
Počet športovcov: 1006
Počet športov: 8
Počet disciplín: 35
Počet slovenských športovcov: 6
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 8-5-3, NDR 4-3-7, Švajčiarsko 4-3-3
Najúspešnejší jednotlivec: Galina Kulakovová (Sovietsky zväz – lyžovanie), Adrianus Schenk (Holandsko – rýchlokorčuľovanie) 3-0-0

 

1976 - Innsbruck
Dátum: 4. – 15. februára
Počet krajín: 37
Počet športovcov: 1123
Počet športov: 8
Počet disciplín: 37
Počet slovenských športovcov: 7
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 13-6-8, NDR 7-5-7, USA 3-3-4
Najúspešnejší jednotlivec: Rosi Mittermaierová (NSR – lyžovanie), Raisa Smetaninová (Sovietsky zväz – lyžovanie) 2-1-0

 

1980 - Lake Placid
Dátum: 13. – 24. februára
Počet krajín: 37
Počet športovcov: 1072
Počet športov: 8
Počet disciplín: 38
Počet slovenských športovcov: 8
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 10-6-6, NDR 9-7-7, USA 6-4-2
Najúspešnejší jednotlivec: Eric Heiden (USA – rýchlokorčuľovanie) 5-0-0

 

1984 - Sarajevo
Dátum: 8. – 19. februára
Počet krajín: 49
Počet športovcov: 1274
Počet športov:
Počet disciplín: 39
Počet slovenských športovcov: 15
Medailové poradie krajín: NDR 9-9-6, Sovietsky zväz 6-10-9, USA 4-4-0
Najúspešnejší jednotlivec: Marja-Liisa Hämäläinenová (Fínsko – lyžovanie) 3-0-1

 

1988 - Calgary
Dátum: 13. – 28. februára
Počet krajín: 57
Počet športovcov: 1423
Počet športov: 8
Počet disciplín: 46
Počet slovenských športovcov: 14
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 11-9-9, NDR 9-10-6, Švajčiarsko 5-5-5
Najúspešnejší jednotlivec: Yvonne van Gennipová (Holandsko – rýchlokorčuľovanie) a Matti Nykänen (Fínsko – lyžovanie) 3-0-0

 

1992 - Albertville
Dátum: 8. – 23. februára
Počet krajín: 64
Počet športovcov: 1801
Počet športov: 10
Počet disciplín: 57
Počet slovenských športovcov: 14
Medailové poradie krajín: Nemecko 10-10-6, SNŠ 9-6-8, Nórsko 9-6-5
Najúspešnejší jednotlivec: Ľubov Jegorovová (SNŠ – lyžovanie) 3-2-0

 

1994 - Lillehammer
Dátum: 12. – 27. februára
Počet krajín: 67
Počet športovcov: 1739
Počet športov: 10
Počet disciplín: 61
Počet slovenských športovcov: 42
Medailové poradie krajín: Rusko 11-8-4, Nórsko 10-11-5, Nemecko 9-7-8
Najúspešnejší jednotlivec: Ľubov Jegorovová (Rusko – lyžovanie) 3-1-0

 

1998 - Nagano
Dátum: 7. – 22. februára
Počet krajín: 72
Počet športovcov: 2302
Počet športov: 8
Počet disciplín: 64
Počet slovenských športovcov: 40
Medailové poradie krajín: Nemecko 12-9-8, Nórsko 10-10-5, Rusko 9-6-3
Najúspešnejší jednotlivec: Larisa Lazutinová (Rusko – lyžovanie) 3-1-1

 

2002 - Salt Lake City
Dátum: 13. – 24. februára
Počet krajín: 37
Počet športovcov: 1072
Počet športov: 8
Počet disciplín: 38
Počet slovenských športovcov: 8
Medailové poradie krajín: Sovietsky zväz 10-6-6, NDR 9-7-7, USA 6-4-2
Najúspešnejší jednotlivec: Eric Heiden (USA – rýchlokorčuľovanie) 5-0-0

 


2006 - Turín - pripravených je 84 medailových súprav
ZOH Turín 2006
Štát Z S B
GERM 11 12 6
USA 9 9 7
AUST 9 7 7
RUS 8 6 8
CANA 7 10 7
Viac
ZPH Turín 2006
Štát Z S B
RUS 13 13 7
GERM 8 5 5
UKRN 7 9 9
FRAN 7 2 6
USA 7 2 3
Viac
   [ c ] 2006 Net & Web Services, s.r.o.